ПСИХИЧНОТО ЗДРАВЕ е толкова важно, колкото физическото и духовното здраве

За всеки един от нас е важно както физическото, така и психичното и духовното здраве. В България рядко се говори за психично здраве и често възникват притеснения при търсенето на професионална помощ.

Нека си припомним определението за здраве на Световната здравна организация. То гласи:

Здравето е състояние на пълно физическо, психическо и социално благополучие, а не просто отсъствие на разстройство или недъг“. Съответно на това, психично здраве не означава просто отсъствие на психично разстройство.

Психичното здраве е състояние на благополучие, равновесие и комфорт, при което човек е максимално работоспособен и удовлетворен от себе си и от това, което върши, труди се продуктивно и плодотворно и допринася за благополучието на себе си и своята общност. Способен е да се справи с нормалните стресови фактори на живота; общува без напрежение с другите хора, активно се развива и усъвършенства. От тук следва, че то влияе върху мислите, чувствата и действията на човека.
Психичното здраве дава възможност за:

  • нормално развитие и изява на скритите потенциали в човека;
  • самостоятелен, смислен и удовлетворяващ живот;
  • пълноценна професионална изява;
  • изграждане на хармонични човешки взаимоотношения;
  • отсъствие на трайно чувство на страдание, унижение или изолация.

Към отклоненията от добро психично здраве могат да се отнесат: тревожността, страховете, депресията, неврозите, комплексите и други. Това не са заболявания на психиката, а по-скоро психични проблеми, които:

  • обективно: затрудняват поведението на човека, намаляват продуктивността и влошават качеството на работата му, снижават прецизността на действията му, усложняват взаимоотношенията му с другите хора;
  • субективно: човек с психични проблеми изпитва душевен дискомфорт, преживява неудовлетвореност от себе си и недоволство от околните, неувереност в силите и действията си, безпокойство за бъдещето.

При по-продължително преживяване на душевен дискомфорт е добре да се потърси помощ от специалист (психолог, психотерапевт, психиатър), който може да помогне:

  • да се справите с тревожните мисли, с чувството за безнадеждност и безсмислие в живота
    и с ниската самооценка;
  • да противостоите на трудностите;
  • да решите своите проблеми;
  • да понесете загубите, които ви поднася съдбата, като намерите смисъла във всичко,
    през което преминавате.

Да бъдеш емоционално и психически здрав не значи никога да не минаваш през периоди, в които се чувстваш не особено добре или никога да не си имал психични или емоционални проблеми. Всички хора претърпяват разочарования, загуби и промени. Те са нормална част от живота, затова е естествено понякога да сте тъжни, тревожни или стресирани. Въпросът е това да не продължи дълго и интензивно и да не ви стане ежедневие.

Тайната на добре поддържаното психично и емоционално здраве е в това, че ще ви помогне да преодолеете бързо травмите и стреса, няма  да загубите лесно куража и светлия си поглед върху живота. За да бъде стабилно психичното ви състояние, е важно винаги да търсите смисъла на момента, да се научите да разпознавате и балансирате мислите и емоциите си, думите и действията си. Друг фактор, който влияе положително, е да имате приятели и близки, които ви обичат и подкрепят.

Психичното здраве е важно не само за благополучието на отделната личност, а и на обществото като цяло. Макар рискът за определени групи хора да е по-голям, няма презумпциално защитени от психични разстройства социални групи. Затова всички хора следва да развиват отговорност за психичното си здраве и това на околните. Проверете своето тук.